NAJNOVŠIE SPRÁVY

Držiteľovi Nobelovej ceny Bjornsonovi odhalili pamätnú tabuľu

4. decembra 2016 | SITA
Držiteľovi Nobelovej ceny Bjornsonovi odhalili pamätnú tabuľu
Liptov
0

Držiteľ Nobelovej ceny za literatúru Bjornstjerne Bjornson má svoju pamätnú tabuľu v srdci lyžiarskeho strediska Jasná v Demänovskej doline. Pocta nórskemu spisovateľovi je prejavom vďaky za to, že sa v minulosti verejne na európskej politickej scéne zastal práv malého, neznámeho slovenského národa v Rakúsko-Uhorskej monarchii.

Pamätná tabuľa je umiestnená na zrekonštruovanej chate, ktorá nesie spisovateľovo meno. Odhalila ju nórska veľvyslankyňa na Slovensku Inga Magistad. „Bjornson sa zaujímal o osud Slovákov a bojoval za ich právo na vlastný jazyk, národnú identitu a kultúru. O slovenskej otázke písal do nemeckých, rakúskych a francúzskych periodík, v ktorých poukazoval na postavenie Slovákov v Uhorsku a burcoval proti uhorským utláčateľom. Na mierovom kongrese vo Viedni v roku 1907 ostro vystúpil proti predstaviteľom uhorskej vlády a jeho vystúpenie malo veľký medzinárodný ohlas,“ uviedla pre agentúru SITA Jana Demková z chaty Bjornson.

Chata po vybudovaní v 50. rokoch minulého storočia dostala svoje meno práve po spisovateľovi a bojovníkovi za práva Slovákov. Dlhé roky slúžila ako turistická ubytovňa mládežníckej organizácie, ktorá ju aj sama vybudovala. Vďaka polohe v blízkosti lyžiarskych svahov a krásnemu prostrediu sa čoskoro stala jednou z najobľúbenejších horských chát v Nízkych Tatrách, dodala Demková.

FOTO: www.bjornsonka.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *