NAJNOVŠIE SPRÁVY

Na Sinej odhalia drevený dvojkríž a tabule s panorámami

31. júla 2017 | SITA
Na Sinej odhalia drevený dvojkríž a tabule s panorámami
Liptov
0

Kopec Siná (1 560 metrov n. m.) v Nízkych Tatrách nie je turisticky najvyhľadávanejším kopcom, no Liptáci sa pokúsia jeho návštevnosť zvýšiť aj vďaka novému trojmetrovému drevenému dvojkríža s vrcholovou knihou a dvomi tabuľami s panorámami tunajších hôr. Dvojkríž slávnostne na vrchole odhalia v sobotu.

„Ešte pred časom na Sinej kríž bol, ale bohužiaľ náročné poveternostné podmienky ho zničili. Preto sme sa rozhodli vrátiť Sinej jej dominantu. Opäť ide o drevený kríž, ale nový je väčší, výšku má až tri metre. Okrem neho pribudli na vrchole aj dve tabule s panorámami – jedna Liptova a druhá Nízke Tatry – okolie Ďumbiera,“ informovala starostka obce Demänovská Dolina Ľubomíra Klepáčová.

K účastníkom slávnostného odhalenia kríža a tabúľ sa pridajú aj evanjelický a katolícky farár, ktorí požehnajú toto miesto a jeho novú dominantu. Zraz a registrácia turistov je v sobotu od 8:30 do 9:00 na parkovisku penzióna Jakub pri Demänovskej jaskyni slobody.

„Každý, kto sa v tento deň pridá, získa pamätný odznak a po turistike je pripravený chutný guláš v tunajšom penzióne,“ priblížila manažérka pre komunikáciu a PR Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Katarína Šarafínová. Aktivitu iniciovala a financovala obec Demänovská Dolina a Športový klub Kvasničník. Aktívne im však pomohla tunajšia horská záchranná služba. Jej chlapci vyniesli a osadili kríž a tabule panorám tak, aby ich mohli obdivovať a využívať turisti.

„Siná je domácimi obyvateľmi vyhľadávaná, keďže ponúka úžasný výhľad na Liptovskú kotlinu a na jar a v lete oplýva bohatou vegetáciou a kvetenou. Túra na Sinú sa začína v blízkosti zastávky Demänovská jaskyňa slobody a trvá do troch hodín, podľa zdatnosti turistov. Nie je dlhá, meria okolo osem kilometrov, ale sú počas nej úseky, ktoré sú veľmi strmé,“ dodala Šarafínová.

FOTO: OOCR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *