NAJNOVŠIE SPRÁVY

Obaľovačka je čierna stavba, potvrdil úrad

25. mája 2017 | Michal Jurči
Obaľovačka je čierna stavba, potvrdil úrad
Blog
0

Obaľovačka asfaltových zmesí, ktorú investor CESTY SR umiestnil do priemyselnej zóny v Okoličnom, je čierna stavba. Potvrdil to liptovskomikulášsky stavebný úrad. Pochybenia zistil na základe kontroly, o ktorú som požiadal.

V areáli, kde má obaľovačka vyrábať, investor zrealizoval stavbu násypu a betónového oporného múru pre príjazd nakladača kameniva ku mobilnej obaľovačke. Predmetná stavba násypu podlieha vydaniu stavebného povolenia. Považujem za veľmi vážne, ak spoločnosť venujúca sa stavebníctvu dokáže bez problémov porušovať stavebný zákon. Na dôvere zo strany verejnosti jej to určite nepridá.

Problém s obaľovačkou začal už začiatkom roka, kedy obyvatelia Okoličného, Podbrezín, Závažnej Poruby a mnohí ďalší podpisovali nesúhlasné stanovisko k realizácii. Spolu 1169 podpisov vyzbieraných za týždeň hovorí jasnou rečou – odmietajú negatívny dopad projektu na kvalitu ich života. Aj preto zo strany investora začali zaujímavé hry okolo výrobnej kapacity.

V pôvodnom zámere je podľa enviroportálu deklarovaná výrobná kapacita 160 ton za hodinu. Dokumenty na posudzovanie vplyvov na životné prostredie uvádzali teda výrobu v objeme 100 tisíc ton ročne. A keďže veľké čísla boli pre občanov aj veľkým strašiakom, prišiel investor s letákom, kde už deklaroval 30 tisíc ton. Aj to by bol ale pre investora problém, keďže by stále musel disponovať EIA (Posudzovaním vplyvov na životné prostredie) a tá bola v nedohľadne. Letná sezóna sa blíži a treba čo najskôr vyrábať. Ročná produkcia teda spadla na 9800 ton (podľa zákona na objemy pod 10 000 ton netreba EIA). Aj tu sa však podľa doterajších zistení skrýva problém.

Problému sa mienim venovať naďalej. Je mi jasné, že opäť sa objavia aj kritické hlasy na občianske aktivity. Treba si však položiť jasnú otázku, či ekonomické záujmy jednotlivca sú za každú cenu nadradené nad verejný záujem. Podľa mňa nie. Občania majú právo sa brániť.

Michal Jurči
občiansky aktivista

V prípade záujmu ma môžete kontaktovať telefonicky na 0903 304 504 alebo mailom na mjurci@gmail.com.

 

Pozn.: Blog nie je súčasťou redakčného obsahu spravodajského portálu liptovonline.sk. Text je osobným stanoviskom autora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *