NAJNOVŠIE SPRÁVY

Skúsenosti zo šachu pomôžu človeku v ktoromkoľvek zamestnaní

2. septembra 2017 | Eva Petranová
Skúsenosti zo šachu pomôžu človeku v ktoromkoľvek zamestnaní
Liptov
0

So začiatkom školského roka otvára brány aj Liptovská šachová škola v Centre voľného času. S mládežou od 5 do 20 rokov pracuje už od roku 2000. Víťazstvá na šachových turnajoch sú pre mnohých mladých šachistov veľkou motiváciou, nie však len jedinou.

„Z našich členov sa, samozrejme, nie každý stane veľmajstrom, ale nikdy nebudú ľutovať čas, ktorý venovali šachu,“ parafrázoval Juraj Ivan, riaditeľ Liptovskej šachovej školy v Liptovskom Mikuláši, slová Tigrana Vartanoviča Petrosiana, arménskeho medzinárodného šachového veľmajstra, ktorý hovorieval, že skúsenosti zo šachu človeku pomôžu v ktoromkoľvek zamestnaní.

V tomto roku už mladí šachisti z Liptovskej šachovej školy dosiahli nasledovné úspechy: 1. miesto na majstrovstvách Slovenska mladších žiakov, na 1. mieste skončila aj Evanjelická základná škola v Liptovskom Mikuláši na majstrovstvách Slovenska základných škôl a 2. miesto získal Marek Janík na majstrovstvách Slovenska mládeže v kategórii chlapcov do 10 rokov.

„Víťaziť sa deťom páči. S pribúdajúcim vekom však ocenia aj to, že šachová hra u nich podporila schopnosť koncentrácie, pevnú vôľu, pamäť, trpezlivosť, disciplínu, logické i kritické myslenie. Tiež pomohla rozvoju invencie i tvorivosti, prispela k tomu, aby vyhľadávali originalitu nielen šachových riešení, naučili sa samostatnosti a rozhodnosti,“ doplnil Juraj Ivan. Vymenoval aj ďalšie aspekty, ktoré sa pri šachu u detí rozvíjajú: pozornosť, predstavivosť, predvídanie, porovnávanie možností, abstraktné myslenie, plánovanie, koncentrácia a sú pre osobný aj profesionálny život dôležité.

„Šach v sebe spája prvky športu, umenia aj vedy a je tiež súčasťou kultúrneho života. Kladie dôraz na dodržiavanie pravidiel fair-play a spravodlivosť. Možno povedať, že zvyšuje aj celkovú inteligenciu detí,“ dodal. Na šachových turnajoch a táboroch podľa jeho slov panuje priateľská atmosféra, deti si nájdu nových kamarátov, majú mnoho spoločných zážitkov a zažijú aj veľa zábavy.

Mladí šachisti, ktorí sa rozhodnú hrať šach v Liptovskej šachovej škole súťažne, trénujú s profesionálnymi trénermi, reprezentačným trénerom a slovenskými i českými veľmajstrami. V Liptovskej šachovej škole je v súčasnosti viac ako 50 aktívnych členov. Otvorená je ale aj pre nových záujemcov.

„Deti, ktoré majú záujem naučiť sa hrať šach, radi privítame počas celého školského roka v Centre voľného času na Nábreží Dr. Aurela Stodolu v Liptovskom Mikuláši každý pondelok a piatok o 15.30 hodine,“ dodal Juraj Ivan.

FOTO: LŠŠ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *