NAJNOVŠIE SPRÁVY

SlovTan chce pri výrobe koží ohrievať technologickú vodu z geotermálneho vrtu

3. októbra 2017 | SITA
SlovTan chce pri výrobe koží ohrievať technologickú vodu z geotermálneho vrtu
Liptov
0

Využívať geotermálnu energiu pri priemyselnej výrobe má záujem spoločnosť SlovTan Contract Tannery z Liptovského Mikuláša. Spoločnosťou odhadované náklady na realizáciu projektu by mali byť približne 1,9 milióna eur. Ich zámer v súčasnosti podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie (EIA).

Majú záujem zrealizovať geotermálny vrt s navrhovanou hĺbkou 1 800 m vrátane technologického zariadenia a potrubných rozvodov a jeho zapojenie do existujúceho systému prípravy technologickej vody zabezpečujúceho technologickú vodu teploty 32 °C do výrobného procesu. Vrt má byť umiestnený priamo vo výrobnom areáli.

V súčasnosti na ohrev vody využívajú plynovú kotolňu s výkonom 2 x 3900 kW. Podľa spracovanej dokumentácie by využiteľný tepelný výkon geotermálneho zdroja pri teplote na ústí vrtu minimálne 45 °C postačoval na plné pokrytie potreby tepla na ohrev technologickej vody. „Nahradeniu fosílnych palív spotrebovaných na ohrev technologickej vody geotermálnym teplom nahráva súčasne výskyt obnoviteľných zdrojov geotermálnej energie v Liptovskej kotline, ktorý bol overený vrtmi geotermálneho výskumu a prieskumu,“ uvádza štúdia spoločnosti.

SlovTan spracováva najmä hovädziu kožu, ktorá predstavuje približne 99 percent objemu produkcie. Dovážajú ju predovšetkým z Nemecka, Rakúska, Francúzska či Talianska, ale aj zo susednej Českej republiky. Vyrábajú z nej usne najmä pre automobilový priemysel. Produkty z Liptova je možné nájsť najmä v prémiových značkách automobilov. Niektoré značky ekologických automobilov majú interiér z kože, ktorú spracovali s extraktom z olivových listov. Časť produkcie SlovTanu smeruje aj pre nábytkársky, obuvnícky, galantérny a letecký priemysel. Ročne spracujú približne 25 tisíc ton hovädzej kože. Podnik spracováva aj klokaniu kožu dovážanú z Austrálie. Vyrábajú z nej usne na športovú obuv pre firmu Adidas. V roku 2015 doviezli a spracovali 150 ton klokanej kože.

FOTO: SlovTan

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *