NAJNOVŠIE SPRÁVY

Tri kroky vpred pre občana

13. júna 2017 | Michal Jurči
Tri kroky vpred pre občana
Blog
0

Samosprávy sú pri svojej činnosti najbližšie k občanovi a plnenie svojich úloh ako aj ďalších aktivít realizujú práve z prostriedkov občanov. Aj preto je dobré, keď ľudia majú nielen čo najviac informácií, ako sa ich peniaze použijú, ale aj majú možnosť o tom priebežne rozhodovať.

Umožňuje to napríklad aj participatívny rozpočet, ktorý v Liptovskom Mikuláši po prvý raz spustili v roku 2016. V jeho druhom ročníku prišlo k niekoľkým zmenám, čo prinieslo pre občanov posun vpred. A to úprimne teší.

Už v stredu 14. júna o 17. hodine budú občania v malej zasadačke mestského úradu rozhodovať o použití 50 tisíc eur. Rok predtým bola suma o polovicu nižšia. Viac vyčlenených prostriedkov umožní zrealizovať aj viac projektov, respektíve náročnejších projektov.

Občania prihlásili viac ako 60 projektov (zoznam projektov nájdete tu), čo je opäť oproti predchádzajúcemu roku značný nárast. V tomto prípade približne päťnásobný. Celková suma podaných projektov ďaleko prevyšuje sumu 50 tisíc eur, preto rozhodovanie určite nebude jednoduché. Veď každý autor bude mať záujem, aby sa zrealizoval jeho projekt. Verím, že napriek pestrej palete projektov nájdu občania rozumný kompromis.

Ak nie, o podpore projektov rozhodnú v hlasovaní. Oceňujem, že oproti minulému roku došlo k úprave pravidiel participatívneho rozpočtu, vychytali sa hlavné muchy a doladil sa celkový mechanizmus. Vďaka nemu sú napríklad stanovené presné termíny na jednotlivé fázy od vyhlásenia výzvy až po samotnú realizáciu projektov.

Čím viac sa budeme o veci okolo nás zaujímať, tým viac môžeme naše okolie pretvárať podľa svojich potrieb. Ak budete mať v stredu čas, príďte.

 

Michal Jurči
občiansky aktivista

V prípade záujmu ma môžete kontaktovať telefonicky na 0903 304 504 alebo mailom na mjurci@gmail.com.

 

Pozn.: Blog nie je súčasťou redakčného obsahu spravodajského portálu liptovonline.sk. Text je osobným stanoviskom autora.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *