NAJNOVŠIE SPRÁVY

Vodárne na hornom Liptove neplánujú robiť rozbor vody s cieľom zistiť plastové častice

12. septembra 2017 | SITA
Vodárne na hornom Liptove neplánujú robiť rozbor vody s cieľom zistiť plastové častice
Liptov
0

Liptovská vodárenská spoločnosť neplánuje robiť rozbor vody s cieľom potvrdiť neprítomnosť plastových mikročastíc. Podľa vodární je takýto rozbor „k dnešnému stavu vecí irelevantný“.

„Legislatíva neukladá povinnosť takýchto analýz a neexistuje limit pre hodnotenie, koľko takých častíc je v pitnej vode prípustných,“ reagoval dnes na otázku agentúry SITA vedúci oddelenia kvality vody LVS Tibor Burger. Podľa neho nie je dostupná žiadna iná štúdia, napríklad od Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorá by riešila vplyv plastových mikročastíc na ľudský organizmus.

Poznatky o údajnom výskyte plastových mikročastíc v zdrojoch pitnej vody aj na Slovensku priniesol výskum globálnej mimovládnej organizácie sídliacej vo Washingtone Orb Media. „Štúdia Orb Media mala zrejme za cieľ upozorniť na globálny problém prítomnosti mikročastíc plastov v životnom prostredí a to, že ich prítomnosť v pitnej vode je jedným z možných spôsobov ich preniknutia do živého organizmu. Autori štúdie taktiež poukazujú na skutočnosť, že celý výskum v tejto oblasti je na úplnom začiatku,“ dodal Burger.

Liptovská vodárenská spoločnosť využíva podzemné vodárenské zdroje, ktoré sú v horskom prostredí. „Plastové mikročastice sa do našich vodárenských zdrojov nemajú odkiaľ dostať,“ potvrdil výrobný riaditeľ spoločnosti Tomáš Benikovský. LVS dodáva pitnú vodu pre okres Liptovský Mikuláš.

FOTO: LVS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *