NAJNOVŠIE SPRÁVY

Zamŕzaniu vody vo vodovodoch môžu odberatelia predchádzať pravidelným odberom

5. decembra 2017 | SITA
Zamŕzaniu vody vo vodovodoch môžu odberatelia predchádzať pravidelným odberom
Liptov
0

Liptovská vodárenská spoločnosť (LVS) upozorňuje odberateľov, že prevencia proti zamŕzaniu vodovodov je lacnejšia ako nákladné rozmrazovanie prípojok. „Niektorí odberatelia pitnej vody majú tendenciu šetriť, ale v konečnom dôsledku ich to môže vyjsť drahšie. Ak nemá pitná voda vo vodovodnom potrubí dostatočný pohyb, v zimnom období sa môže stať, že zamrzne. Stáva sa to aj vtedy, ak prípojka nie je uložená v dostatočnej hĺbke,“ informovala dnes médiá referentka pre vnútornú a externú komunikáciu LVS Eva Petranová.

„Najčastejšie voda zamŕza v dlhších vodovodných vetvách, na ktorých je nedostatočný odber vody. Najlepšou prevenciou proti zamŕzaniu vody je stály odber vody. Vyjde oveľa lacnejšie, ako rozmrazovanie potrubia,“ doplnil výrobný riaditeľ spoločnosti Tomáš Benikovský. Rozmrazovanie podľa jeho slov nie je možné urobiť bez výkopu a rozpílenia potrubia.

Ľuďom, ktorí sa ešte len pripravujú na výstavbu nehnuteľnosti, odporúča, aby stavebníci dodržali potrebné krytie vodovodného potrubia. „Vždy sa ukáže, ktorí majitelia nepočúvali rady vodárov alebo nedohliadli na uloženie prípojok v regióne Liptova v odporúčanej hĺbke, a to 1,5 metra. Odporúčania vychádzajú z našich skúseností, preto je vhodné ich dodržiavať. Podľa typu podložia zamrznutie sa objavuje až do hĺbky 1,45 metra. Zaznamenali sme však už aj extrémny prípad, keď to bolo 1,7 metra,“ doplnil Benikovský.

Podľa jeho slov v súvislosti so zamŕzaním nezohráva zásadnú úlohu materiál alebo vek prípojok. „Rozdiel je len v tom, že pri kovových prípojkách je možné na rozmrazovanie použiť elektrický prúd. Na druhej strane je to jediné pozitívum prípojky zhotovenej z kovového materiálu,“ dodal.

Vodári zaznamenali aj také prípady, keď pracovníci rozmrazujú vodovody pri teplotách mínus pätnásť až dvadsať stupňov Celzia, obnoví sa dodávka vody a o dva-tri dni potrubia opäť zamrznú a majitelia opäť volajú vodárov. „Odber zase nepostačoval na dostatočný pohyb vody. Priemery vodovodných potrubí sú dimenzované na určitý optimálny odber vody v nehnuteľnostiach, nazvime ho hygienické minimum. Žiaľ, mnohé domácnosti ho nedosahujú,“ zdôvodnil Benikovský.

FOTO: LVS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *